Weddings

Couples & Family

Freelance

We were very satisfied with Dusan as our wedding photographer. He made thorough preparations and adapted to us so we would be delighted. We could not have had a better and nicer photographer for our wedding.

Lina Sperstad,Hobøl

Dusan is creative and professional.
Director of the mission when things were going.

Jon AkasonOslo

Dusan did a very good job in our wedding. In addition to the perfectly arranged pictures we also got great spontaneous pictures from „getting ready“, during and after the ceremony. He captured many pleasant moments and atmosphere generally.

Flora ColomasOslo

Photographer

Dusan is geographer with lifelong passion for capturing beauty of ordinary moment in freelance photography. He was born and recently live in a mountainous country Slovakia but his professional photography journey began in Oslo, Norway.

Learn more about me

Blog

Rodinná fotografia – tak trochu inak.

By | Uncategorized | No Comments

V srdci môjho fotografického portfólia sa nachádza aj rodinná fotografia. Nie však tá ateliérová s vyčačkaným pozadím a vintage rekvizitami. Ako fotograf sa snažím o vytvorenie autentického dokumentu, akejsi fotografickej sondy do zdanlivo všednej rodinnej každodennosti.

Ako trojnásobný otec na vlastné oči sledujem, že deti nám naozaj rastú pred očami. Niekedy sú to až skokovité zmeny a to, čo ešte do včera bolo samozrejmosťou, dnes už neplatí. A nikdy sa už nevráti. Práve tu vnímam fotografiu ako veľmi silný nástroj, ktorý dokáže uchovať kontinuum rodinného príbehu živé.

Nie som zástancom nekonečných návratov do minulosti. Myslím si však, že občasné ohliadnutie sa za tým, kde a ako rodina žila, čím si kedysi prechádzala, čo rodinu tešilo alebo naopak skúšalo sily jej členov, môže byť – najmä v ťažkých chvíľach – prospešné.

Veci, ktoré nám dnes prídu všedné, získavajú na takýchto rodinných fotografiách punc najcennejších klenotov. Pravé rodinné striebro. Niekedy ich prirovnávam ku kvalitnému vínu, ktoré dozrieva až časom. A práve tak ako dobré víno, aj táto fotografia sa nezaobíde bez určitých príprav.

Pred samotným fotografovaním je dôležité sa najskôr stretnúť, zoznámiť a pokúsiť sa o nadviazanie vzájomnej dôvery. Bez aspoň základnej dôvery nie je možné vniesť do obrázkov prirodzenosť, nehu a intimitu. To sú podľa mňa základné atribúty rodinnej fotografie. Vyzubené úsmevy, špičkové mejkapy a módne doplnky prenechávam iným.

Malá ukážka zo všedného rána jednej nevšednej bratislavskej rodiny

Moja cesta k svadobnej fotografii

By | Uncategorized | No Comments

Nikdy by ma nenapadlo, že raz zo mňa bude svadobný fotograf. Tak ozajstnejšie som s fotením začal niekde v polovici svojho doterajšieho života. Bavilo ma hlavne dokumentovať dianie okolo. Ľudí ako príbehy a občas niečo z krajiny. Ale svadba? Slovné spojenie svadobná fotografia bolo pre mňa synonymom nudy. A paradoxne z akejsi nudy som začal robiť práve svadobnú fotografiu. V Nórsku.

Asi rok po doktoráte z geografie som začal celkom slušne akademicky vyhárať. V tom prišla ponuka od kamaráta, že či nechcem skúsiť stavať lešenia v Nórsku? Jasné! A tak sme so ženou a polročným synom vyrazili na sever. Fantastická práca v úžasnej krajine. Neustála zmena, kreatívnosti sa medze nekládli a z času na čas aj život na vlásku. Nič lepšie som si na prevetranie hlavy priať nemohol. Lenže ako to už v každej práci býva, čosi tomu chýbalo. Tu to bol kontakt s domorodcami. Po stavbách znela skôr poľština ako nórčina a po nejakom roku mi začalo byť ľúto, že o tých potomkoch Vikingov vlastne nič neviem. A tak sa mi do života priplietlo fotenie svadieb.

Prvotná myšlienka bola rodinná fotografia. Na tom som mal ale prislabú nórčinu. Až neskôr mi prišla na um svadba. Kde inde by som mohol ako fotograf spoznať Nórov lepšie ako na svadbách?!

Celkom slušne zmordovaný dennými lešenárskymi výkonmi, som po večeroch dopĺňal medzery fotografického remesla. Po rokoch konečne prišlo aj na prácu so systémovým bleskom a štúdium fantastického editora Lightroom (dodnes si s ním bohato vystačím). Keď už bolo teórie akože dosť, dozrel čas na kúpu slušnej techniky. Posledný foťák sa ukázal byť výborným darom pre jedného z lešenárskych kolegov. A tak som začal svoju novú svadobnofotografickú esej písať vtedy najdostupnejším full-frame telom Canon 6D.

Nasledovalo niekoľko mesiacov zoznamovania sa s novou technikou a experimentálneho fotenia. V tomto období sa stal náš syn azda najfotografovanejším dieťaťom v Nórsku. ..teda minimálne slovenským. Na fotenie si zvykol tak, že keď naňho dnes namierim objektív, ani to s ním nepohne. A keď už pohne, tak spravidla fotogenicky. Mimochodom, naša Hanka si na fotenie zvykala ešte v mamičkinom brušku.. Šťastný to dnes otec fotograf! 

Z niekoľko podarenejších záberov som na kolene pozbúchal webstránku, na čo som dodnes ako autentický IT dinosaurus patrične hrdý. Zostávala posledná úloha na ceste k polo-profi fotografii – získať prvú zákazku. Ako som už spomenul, moje emaily ľuďom hľadajúcim fotografa na rodinnú oslavu, krst alebo čokoľvek rodinného charakteru zostávali spravidla bez reakcie. V tom ma zaujala medzi inzerátmi ponuka na svadobného fotografa pre mladý francúzsko-nórsky párik. A tak som napísal ten najpresvedčivejší email svojho života. Odkaz na moju webku plnú Šimonkových fotiek mi na istote nepridával, no zaujal ich natoľko, že si ma vybrali. Pri poháriku lahodného francúzskeho vínka som sa potom dozvedel, že sa ich detské fotografie dobre pobavili a zároveň presvedčili, že odo mňa nedostanú šablónové svadobné portréty. Fotenie tejto prvej svadby už navždy zostane jednou z mojich najkrajších životných skúseností. A to predovšetkým preto, že som si tam naplno uvedomil jednu životnú pravdu. Nech už robí človek čokoľvek, ak to robí naplno, nemôže to byť nuda. Ako sa junák z Kotrčinej Lúčky vybral v Oslo svadbu fotiť už ale porozprávam v ďalšom príspevku.

Contact me

Dusan Sebo
+421 / 915 618 679
dusan.sebo82@gmail.com


    Súhlasím so spracovaním osobných údajov, viac info na stránke Ochrana osobných údajov.